Ukliďte si aneb jak zvládnout Lockdown a nezbláznit se?

Mezi různé činnosti pomáhající překonat čas, který jsme přinuceni trávit doma, patří i úklid domácnosti. 

Obecně úklid asi není oblíbenou činností, ale pokud na něj začneme nahlížet, jako na užitečnou aktivitu v době povinné karantény, může nám uklízení našeho bytu poskytnout:

  1. přirozený pohyb 
  2. výdej energie
  3. smysluplné plánování 
  4. příjemný pocit 
  5. uklizený a voňavý byt
  6. obranu proti infekci
  7. psychickou pohodu

 

1) Přirozený pohyb

      Pokud jsme nuceni většinu dne trávit doma, jelikož se aktuálně všichni nacházíme v karanténě, je asi pohyb (kromě jiného) co začne chybět i těm největším lenochům.

 

Chodit z pokoje do pokoje nikoho moc neunaví, pokud žije v běžně velkém bytě, ale úklid bytu, i toho nejmenšího, může poskytnout spoustu zdravého a ve výsledku užitečného pohybu s radostným výsledkem. 

 

2) Výdej energie

     Když jsme spoustu hodin zavřeni doma, moc energie nejsme nuceni vydávat. Všechno máme v podstatě na dosah a dost činností, které jsou v karanténě příjemné, jako čtení knih a časopisů, dívání se na televizi, filmy z okna nebo povídání si s někým přes mobil či počítač, moc energie nepotřebuje. Naopak, většina se jich dá dělat i v leže a někdy i přímo v posteli. 

Když ale začneme třeba jarní úklid, dojde nám, kolik pohybu a zábavy nám úklid poskytne.

 

 

Aby náš pohyb nebyl jen o tom, že budeme běhat po bytě sem a tam a něco hledat, musíme vše chytře naplánovat. Tím pádem úklid i pohyb dostanou smysl a možná nás i budou více bavit.

 

3) Smysluplné plánování 

       Dřív než se do úklidu "pustíme", zaměstnáme i svou mysl, neboť je nutné o úklidu chytře popřemýšlet a jít na to efektivně, aby vše mělo logiku a pak i patřičný efekt. Přemýšlet bychom měli nejen o tom, jestli máme doma všechnu úklidovou chemii, ale také o samotném postupu.

 

 

 

Všichni víme, že prach padá ze shora dolů a proto by i náš úklid měl mít stejný směr. Rozhodneme se tedy pro konkrétní místnost a začneme plánovat péči o ni.

 

4) Příjemný pocit

      Pokud máme plán pro konkrétní místnost, měli bychom prozkoumat, zda v ní je něco, co už k ničemu není a jenom se na to práší nebo zabírá prostor. Pokud se těchto "ležáků" (šaty, které nenosíme, přístroje, které nefungují, předměty, které nám někdo daroval a my nevíme co s nimi, časopisy, které jsou dávno přečtené a pod.) zbavíme, vyhrajeme sami nad sebou. 

 

 

Budeme povzneseni nad hromaděním zbytečností a možná někomu i uděláme radost, když mu je darujeme. Je také docela možné, že objevíme nějaký POKLAD - něco, co jsme považovali za ztracené, jelikož jsme to nemohli nikde najít. Ať tak, či tak, příjemný pocit se určitě dostaví.

 

5) Uklizený a voňavý byt

     Náš byt je v době Lockdownu naším přístavem a bezpečným místem. Aby tomu tak bylo, můžeme mu dopřát více péče a lásky než zase "naskočíme" do procesu "nestíhám". Pokud vše v bytě má své praktické místo, péče o něj se stává zábavou a ne nudnou prací, do které se nikomu nechce.

 

 

Byt nemusí být zařízený přepychem, aby se v něm líbilo nám i naším budoucím hostům (až zase budeme žít v normálním světě). Čistota a vůně (třeba jen úklidových prostředků) bytu na nás určitě působí a často jsou pro různé byty charakteristické.

 

6) Ochrana proti infekci

     V současnosti všichni věnujeme zvýšenou pozornost hygieně obecně. Nechceme se zbytečně vystavovat možné nákaze a už vůbec si ji nechceme "zavléct" domů. Používání správných hygienických a antibakteriálních prostředků nám může pomoci k jistotě, že "tady jsme v bezpečí" i díky běžnému úklidu.

 

7) Psychická pohoda

     Jestli se nám podařilo vše správně naplánovat a donutilo nás to rozpohybovat naše, možná už, líné tělo, tak jsme při tom zaměstnali představivost, mysl, svaly, emoce.

Protože je jasné, že když máme pořádek v bytě, v šatníku, ve stole nebo na ploše počítače, je jasné, že máme pořádek i v naší hlavě a to v těchto dnech všichni potřebujeme, abychom se zdraví fyzicky a psychicky mohli potom radost z toho obyčejného normálního života, který nám dovolí jít do kavárny, do posilovny, do kadeřnictví, do kina, na návštěvu k rodině a přátelům. Prostě budeme dělat co nás napadne.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz
Expresní doručení v Praze
Doprava zdarma při nákupu od 500 Kč*
30 dní na vrácení
Poradíme s výběrem

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení