Jak vyčistit pračku

Každý spotřebič, který máme doma vyžaduje občas alespoň malou údržbu, pračku nevyjímaje. Odměnou nám bude bezproblémová funkčnost a dlouhá životnost.

Ukážeme vám několik tipů, jak vyčistit vaši pračku od vodního kamene, usazenin, nebo jak se zbavit zápachu, který způsobují nejčastěji bakterie a plísně, množící se například v šuplíku na prací prášek/aviváž apod.

Výrobci praček nedoporučují čištění octem ani sodou aby nedošlo k případnému poškození bubnu, nebo gumového těsnění.

 

Čištění pračky kyselinou citronovou

Jednou z možností na čištění pračky je kyselina citronová, kterou u nás na Vygruntujeme nabízíme za výhodnou cenu.

Nasypte cca 200 g prášku do bubnu prázdné pračky a zapněte na prací cyklus při teplotě 50 - 60 °C. Po zahřátí vody spotřebič vypněte a nechce působit asi 30 minut. Poté prací program dokončete včetně proplachu vodou.

Tento proces je dobré provádět preventivně alespoň 1-2x do roka.

 

Čištění pračky jedlou sodou (na zápach)

Jedlá soda je v obchodech běžně k dostání za pár korun a v domácnosti se jistě neztratí.

Nasypte jedlou sodu (cca půl hrnku) do bubnu pračky a zapněte na prací cyklus 60 - 90 °C. Pokud namáčíte špinavé prádlo (včetně textilních plen), můžete bez obav přisypat trochu sody. U bílého prádla dosáhnete zářivou bělost (například u záclon).

S pomocí roztoku sody a vody jednoduše vyčistěte i odtokový filtr. Pokud pračka špatně napouští, nebo vypouští vodu je nejvyšší čas na jeho údržbu. 

 

 

Filtr zpravidla najdete na předním panelu pračky vpravo dole (případně postupujte dle manuálu k vaší pračce). Po otevření dvířek/poklopu najdete víko k vypouštěcímu filtru. Doporučujeme umístit pod uzávěr misku, nebo hadr pro zachycení zbytkové vody. Odšroubované (šroubujeme proti směru hodinových ručiček) víko spolu s filtrem vytáhněte a filtr namočte do připraveného roztoku. Případné nečistoty, zbytky vlasů, nebo malé předměty vyberte. Připravený roztok použijte na otření otevřeného prostoru pro filtr. Na závěr po vyčištění filtr s víkem vraťte zpět a uzavřete.

 

Čištění pračky octem

Možná nejznámější metoda čištění pračky, která není vhodná pro pravidelné užití z důvodu možného poškození gumových částí a těsnění pračky. 

 

 

Nalijte pár hrnků octa do bubnu pračky a zapněte na nejvyšší teplotu. Případné tvrdší usazeniny můžete odstranit roztokem z octa a sody. Nařeďte jej v poměru 1:2 a hadříkem postižená místa setřete.

 

Prostředky pro čištění pračky

Nejjednodušší je prevence. Přidávejte pravidelně k praní speciální prostředky například prostředek od značky Winnis, který je skvělý proti usazování vodního kamene v pračce. Vodu změkčuje a tím zvyšuje účinnost pracího prostředku. Nepoškozuje gumové těsnění pračky.

 

 

Prostředek nalejte společně s pracím gelem/práškem do vaničky (šuplíku) pračky a vyperte běžným způsobem. Stejně tak doporučujeme pravidelné používání dezinfekční přísady bez chlóru (dezinfekce na prádlo) jako doplněk k pracímu prostředku. Odstraňuje choroboplodné zárodky, bakterie, kvasinky a plísně.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz
Expresní doručení v Praze
Doprava zdarma při nákupu od 500 Kč*
30 dní na vrácení
Poradíme s výběrem

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení