Biodegradabilita

Biodegradabilita je specifická vlastnost daného materiálu, která definuje jeho kompletní biologickou rozložitelnost.

Výrobky z biodegradabilních materiálů nepodléhají degradaci a jsou plnohodnotnou plastickou hmotou, dokud se nedostanou do prostředí bohatého na vlhkost a mikroorganismy, jakým je například kompost.

Ve své podstatě je skoro každý materiál biodegradabilní, jde však o to, za jak dlouhý časový úsek. Zatímco výrobky z biodegradabilních plastů se rozkládají v řádu minut, týdnů nebo měsíců (obdoba polystyrenu vyrobeného na bázi škrobu se ve vodě rozpustí během několika minut, kompostovatelné fólie do 90-ti dnů), tak například křídový papír se kompletně rozloží za cca 12 měsíců, hliník za cca 400 let a některé materiály jako například sklo nebo PET se rozloží až za miliony let.

Známá je biodegradace mikroorganizmy, hlodavci a hmyzem.

Biodegradabilní plasty, které se v současnosti na trhu prodávají, mohou již dnes pocházet kompletně z obnovitelných zdrojů. Příkladem je plastická hmota Bioplast, vyráběná z kukuřičného a bramborového škrobu, jiným příkladem je polyester jako polylactic acid (PLA) a polyhydroxyalkanoates (PHA).

Je třeba vědět, že o biodegradabilitě nerozhoduje základní materiál, ze kterého je hmota vyráběna, ale chemické složení hmoty. I plasty z ropy proto mohou biodegradovat velmi dobře. V tomto případě se sice nejedná o obnovitelný přírodní zdroj, ale existence těchto plastů na trhu pomáhá budovat zájem o biodegradabilní plasty. Biodegradabilní plasty vyrobené z ropy jsou navíc vždy k přírodě šetrnější než plasty konvenční.

Z hlediska dalšího využití proto v rámci biodegradabilních plastů můžeme vytvořit jejich speciální podskupinu, která splňuje parametry pro kompostování a jsou tedy kompostovatelné.

Označení plastů jako biodegradabilní, neznamená, že jsou kompostovatelné. Týká se to především levných odnosných tašek, které jsou vyráběny ze směsi PE a organické hmoty, která zajišťuje degradaci plastu (PE a škrob z tapioky, kukuřice, brambor a jiné degradující kopolymery). Tyto tašky se sice rozloží, ale nelze je kompostovat v domácím kompostu a problémy dělají i v průmyslových kompostárnách. Navíc nejsou často paropropustné a pro separaci bioodpadů za účelem kompostování jsou tedy nevhodné.

Kompostovatelné biodegradabilní plasty jsou materiály, které splňují podmínky biodegradability podle ČSN EN 13432 a jsou na základě splnění požadavků uvedené normy využitelné ke kompostování. Tyto materiály jsou vyráběny především ze zemědělských produktů. Jedná se tedy o plně obnovitelné přírodní zdroje a jejich produkce pomáhá ozdravění životního prostředí. Kompostovatelné plasty podporují systémy odděleného sběru bioodpadu za účelem kompostování, ze kterého vycházejí další výhody pro životní prostředí.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz
Expresní doručení v Praze
Doprava zdarma při nákupu od 500 Kč*
30 dní na vrácení
Poradíme s výběrem

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení